68842-2022 - ÄndringSverige-Malmö: Leksaker
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lekmaterial
Referensnummer: STK-2021-1188
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37520000 Leksaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar inköp och leverans av lekmaterial till ca 800 leveransplatser med olika verksamheter och storlekar. Bland leveransenheter kan nämnas förskolor, grundskolor och fritidsverksamheter.
Exempel på lekmaterial är barncyklar, pussel, sällskapsspel, pedagogiska spel, byggleksaker, material till sand- och vattenlek, dockor och bilar med tillbehör, leksaker till småbarn, visst pedagogiskt material och material som stimulerar till fysisk aktivitet.