688499-2022 - ÄndringSverige-Vårgårda: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling, transport och behandling av mat- och restavfall
Referensnummer: 22/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att handla upp insamling, transport och behandling av mat- och restavfall i Vårgårda och Herrljunga kommuner. Upphandlingen omfattar även insamling av farligt avfall från miljöstationer samt kampanjhämtning. Observera att behovet på tjänstens utförande kan skilja sig åt mellan de två kommunerna.