688788-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Diverse programvara och datorsystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programvaror och tjänster - Systemutveckling
Referensnummer: 23.3-2651-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Programvaror och tjänster – Systemutveckling.
Systemutveckling omfattar programvaror och tjänster som används för systemutveckling och systemförvaltning. Exempelvis utvecklingsprojekt av kundanpassad programvara, förvaltning av kundanpassad programvara, app-utveckling, API-tjänster, PaaS och programvaror för systemutveckling. Upphandlingen omfattar konsulttjänster i form av t.ex. installation, konfiguration, migrering, projektledning, systemadministration, systemutveckling, test och utbildning men inga licenstjänster.