688863-2022 - ResultatSverige-Broby: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av textilier inkl. tvättservice
Referensnummer: KS 2021/02301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra av textilier inklusive tvättservice när det gäller personalkläder och lakan, handdukar m.m. Östra Göinge kommun (org.nr. 212000-0860) är upphandlande myndighet och agerar i denna upphandling som en Inköpscentral enligt LOU för Östra Göinge kommun, Osby kommun, Höörs kommun och Bromölla kommun. Upphandlande myndigheter avser teckna ramavtal för en period om två år med möjlighet till förlängning i två (2) år, ett år i taget. Avtalsstart gäller från första leverans.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen