2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenadarbeten Uppsala, ramavtal
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för entreprenadarbeten inom flera olika discipliner. Arbeten avropas i samband med ny-, till- och ombyggnadsprojekt i det löpande underhållet, samt för akuta åtgärder.
Intern identifierare: 3752/26
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse, 45261213 Läggning av takplåt, 45261310 Plåtslageri, 45262320 Putsning och avjämning, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262510 Stenarbeten, 45262690 Renovering av byggnader, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45442110 Målning av byggnader, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442180 Ommålning, 45453000 Reparation och renovering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 92522000 Konservering av historiska platser och byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000