2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel i konsumentförpackning med leverans
Beskrivning: Upphandlingen avser leveranser av konsumentförpackade livsmedel som ska kunna beställas i webbutik. Med konsumentförpackning avses förpackningar i storlekar som motsvarar ordinär förbrukning i hushåll med 4-6 personer. Avtalet är tänkt att i första hand användas av verksamheter som har tillfälligt eller litet behov av livsmedel för exempelvis fika, utflykter, mindre skolenheter osv. För övriga behov, främst av storkökskaraktär har kommunen separata avtal, i dagsläget med Menigo och Svensk Cater. Om kontrakterad leverantör kan erbjuda fysisk butik i Höganäs tätort ska kommunen ha möjlighet att göra fysiska inköp, främst av pedagogiska skäl i denna med samma villkor som för övriga köp.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101980:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option att handla i fysisk butik om sådan finns i Höganäs tätort.