Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kungsängen Livgardet K0101 Renovering och utbyte av VA och fjärvärme.
Referensnummer: 347/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
På Livgardets garnison i Kungsängen har fattats Regeringsbeslut på att renovera avloppsnätet och internt fjärrvärmenät.
Näten har uppnått sin tekniska livslängd då området byggdes i början av 1960-talet.
Renoveringen kommer att ske i 6 etapper där etapp 3 har genomförts tidigare.
I denna upphandling omfattas etappen 1 och 2 samt 4-6.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen