68905-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Fastighetsbesiktning, riskanalys och vibrationskontroll.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar förbesiktningar, besiktningar, vibrationsmätningar, riskanalyser av t.ex. villor, industrifastigheter, hyresfastigheter med mera.
Syftet med uppdraget är att:
— förebygga skador i samband med entreprenadarbeten,
— ta fram beslutsunderlag för ersättningsansvar vid ekonomiska anspråk från fastighetsägare/byggnadsägare i samband med entreprenadarbeten.
Avtalsperiod:
Avtalet löper i fyra (4) år och upphör att gälla efter giltighetstidens utgång utan föregående uppsägning. Kommunen har ensidig rätt att dessförinnan säga upp avtalet med en uppsägningstid om tre (3) månader. Avtalet löper dock minst två (2) år från ikraftträdande. Beräknad avtalsstart: 1.6.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— förebygga skador i samband med entreprenadarbeten
— ta fram beslutsunderlag för ersättningsansvar vid ekonomiska anspråk från fastighetsägare/byggnadsägare i samband med entreprenadarbeten
Volym:
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Beräknat värde under avtalsperioden är 3 500 000 SEK.