See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Renovering Verkstadsvägen 28-38, Falun
Beskrivning: Den här upphandlingen omfattar en totalentreprenad i samverkan avseende planering, projektering och utförande av renovering av Verkstadsvägen 28-38 i Falun, där varje hus är en huvuddel. Planen att renovera två hus per år med start 2025. Målsättningen är att renovera varsamt med hänsyn tagen till nöjda hyresgäster, låg klimatpåverkan, ökad livslängd på husen, bevarandet av tidstypiska byggnadsdetaljer och samtidigt med beaktande av ekonomi och effektiv förvaltning.
Intern identifierare: Ä2024-5957
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453100 Renoveringsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000