689103-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Systemarbets- och livscykelsstöd till FM tekniska system
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 17: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Övergripande ramavtal med en leverantör för konsulttjänster avseende Systemarbets- och livscykelsstöd till FM tekniska system. Ramavtalstid 3 år med optioner på ytterligare 4 år, totalt 7 år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner