689192-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dosdispenserade läkemedelsautomater
Referensnummer: KS-UH/2021:37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna avser att upphandla dosförpackade läkemedelsautomater för kunder i det egna hemmet. Automaten avses för brukare där det finns ett läkemedelsövertag och där kommunens sjuksköterska har tagit över ansvaret för brukarens läkemedelshantering.
Följande kommuner deltar i upphandlingen:
Arvika kommun, Eda kommun, Filipstads kommun, Forshaga kommun, Grums kommun, Hagfors kommun, Hammarö kommun, Helsingborg stad, Karlstads kommun, Kils kommun, Lunds kommun, Munkfors kommun, Säffle kommun, Torsby kommun, Uddevalla kommun och Årjängs kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommun
Uppskattad volym
Takvolym
Arvika
100 st
120 st
Eda
30 st
40 st
Filipstad
20 st
25 st
Forshaga
7 st
Grums
10 st
Hagfors
Hammarö
50 st
60 st
Helsingborg
150 st
400 st
Karlstad
220 st
250 st
Kil
Lund
130 st
160 st
Munkfors
8 st
Säffle
16 st
Torsby
5 st
15 st
Uddevalla
Årjäng
4 st