68928-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Social omsorg med inkvartering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskilt boende, enligt SoL i Nynäshamns tätort
Referensnummer: SUN2022-014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser särskilt boende enligt SoL i Nynäshamns tätort och omfattar permanenta särskilda boendeplatser för personer som är över 65 år och är i behov av somatisk vård och omsorg och/eller har kognitiva sjukdomar/demens.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget är att tillhandahålla 50 permanenta särskilda boendeplatser enligt SoL för personer över 65 år som är i behov av somatisk vård och omsorg och/eller har kognitiva sjukdomar/demens. Platserna ska tillhandahållas samlat inom Nynäshamns tätort under maximalt 17 år. Kommunen kommer med detta att garantera en volym om 50 platser under avtalstiden. Boendet får omfatta fler platser än de 50 platser leverantören ska garantera kommunen. Eventuella platser utöver kommunens garanterade 50 platser är leverantören fri att sälja till andra aktörer.
Kommunens utgångspunkt är avtalsstart den 1 april 2025.
Kommunen förutsätter att frågan löses utan att ändring av en detaljplan genomförs. Kommunen bedömer att det finns planberedskap inom det avgränsade området för att tillgodose behovet, varför ingen egen kommunal mark erbjuds på marknaden.
Mål och syfte
Det huvudsakliga målet med upphandlingen är att säkerställa tillgången av särskilda boendeplatser inom kommunen under 2020/2030-talet. Kommunen förväntar sig att i och med upphandlingen erhålla en viss överkapacitet av platser som i sin tur kommer att möjliggöra renoveringar av delar av befintliga boenden i egen regi. Platserna ska förutom att vara moderna och hålla en hög kvalitét även bedrivas i moderna lokaler som uppfyller en hög miljöstandard.