689284-2022 - ResultatSverige-Hallstahammar: Installation av brandskyddsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Säkerhetsinstallationstjänster
Referensnummer: TN 207/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för löpande avrop av säkerhetsinstallationstjänster, arbeten och entreprenader kopplade till säkerhetsteknik, ex:
Brandlarm
Inbrottslarm
Passersystem
Kameraövervakning
Lås- och entrésystem, dörrautomatik
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45315100 Eltekniska installationer, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information och inbjudan till anbudslämning
Allmänt
Hallstahammars kommun har en vision där det ska vara enkelt och nära att bo och verka. Vi strävar efter nytänkande och kreativitet samtidigt som vi vill visa intresse, ansvar och engagemang.
Kommunen har cirka 1 500 medarbetare som ska leverera välfärd och service till drygt 16 000 invånare. Upphandling av varor, tjänster och entreprenader är ett viktigt verktyg för att nå fram till Hallstahammars kommuns vision, vår ledstjärna, när vi söker efter leverantörer till våra verksamheter.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Den upphandlande myndigheten benämns fortsättningsvis som Beställare.
Kravspecifikation Säkerhetsinstallationstjänster
Krav enligt Kravspecifikation Säkerhetsinstallationstjänster
Startmöte
Startmöte kommer att hållas i direkt anknytning till ramavtalsperiodens start. Vid mötet skall parterna gå igenom kontraktshandlingarna, klargöra frågor om behörighet för andra än ombuden, precisera formerna för informationsutbyte mellan parterna samt behandla övriga frågor av betydelse för parternas samverkan.