2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunal vuxenutbildning - Område 4
Beskrivning: Leverantören ska bedriva: • Yrkesinriktad SFI – studieväg 2 och 3 samt vid behov och efter rektorsbeslut elever från studieväg 1 kurs C eller D (närundervisning) • Yrkesinriktad svenska som andraspråk på grundläggande nivå (när-, fjärr- och distansundervisning) • Yrkesutbildning enligt nationella yrkespaket (närundervisning): o Restaurang- och livsmedelsprogrammet o Hotell- och turismprogrammet • Kombinationsutbildningar
Intern identifierare: 24/197
Förfarandets viktigaste kännetecken: Leverantörerna ansöker i första steget om att delta i upphandlingen. Detaljer finns i upphandlingsdokumenten.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
Ytterligare klassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Kommunal vuxenutbildning