68934-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Bussar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av förskolebuss.
Referensnummer: KS16.1111/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121000 Bussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Mot bakgrund till att befolkningen växer och att det finns fler barn växer behovet av att kunna erbjuda förskoleplatser. För att snabbt och flexibelt kunna bemöta behovet av fler förskoleplatser, och erbjuda en annan upplevelsebaserad pedagogik, kan förskolebussar användas.
Från avtalsstart vill Lerums kommun hyra en (1) förskolebuss.
Innan tilldelning vill kommunen ha möjlighet att göra en översyn av offererad buss.
Användandet av förskolebussarna ställer höga krav på säkerheten och funktionalitet av bussarna.
Förskolebussen kommer att användas av en grupp pedagoger och barn och är avsedd att utgöra en förskola på hjul där alla viktiga funktioner på en förskola finns på bussen. Pedagogiken innebär att barn vistas ute mycket (s.k. utepedagogik) och att bussen kan användas för förskoleverksamhet även vid stillastående.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen