689464-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Busstransporter - Skolbuss UH-2023-384
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBusstransporter - Skolbuss UH-2023-384
BeskrivningSundsvall och Timrå kommun upphandlar skolbusstransporter. Transporterna kommer att ske med bussar av olika storlek beroende på antal elever på olika skolor. Planerad trafikstart är 15 augusti 2025 med undantag för delar av linjesträckning Stöde med start 2026-08-12.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelBusstransporter Sundsvall
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89168:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelBusstransporter Timrå
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89168:Lot:2