689551-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPPHANDLING AV LAGSTADGADE REVISIONSTJÄNSTER FÖR GÖTEBORGS STADS AKTIEBOLAG
Referensnummer: Dnr 0246/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisorskollegiet inbjuder härmed till anbudsgivning avseende upphandling av lagstadgade revisionstjänster för revision jämlikt aktiebolagslagen för Göteborgs Stads aktiebolag.
Upphandling sker mot bakgrund av att tidigare upphandling av huvudgrupp 1 och bolagsgrupp 3 via öppet förfarande som genomförts under 2022 avbrutits genom beslut 2022-10-18 på grund av bristande konkurrens.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen