68956-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala mötesrum
Referensnummer: SL 21.161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med en (1) leverantör för leverans av AV-produkter och tjänster i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser Ramavtal med en (1) leverantör för tillhandahållande av tjänster och produkter avseende audiovisuell utrustning (AV-produkter) och därmed kommunens behov av lösningar för digitala mötesrum/konferensrum. Kommunen söker en helhetsleverantör för sitt behov d.v.s. en leverantör som kan:
Leverera enskilda produkter.
Leverera helhetslösningar för kravställda typrum (konfigurerade helhetslösningar för mötesrum).
Utföra serviceåtgärder enligt avtalad servicenivå (SLA) för utpekade typrum och utrustning.
Bistå vid projektering av nya digitala lösningar för mötesrum vid exempelvis ombyggnationer.
Utföra service och reparationer på befintlig utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32232000 Videokonferensutrustning, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.2.4.