689590-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Automated Biometric Identification System (ABIS)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAutomated Biometric Identification System (ABIS)
BeskrivningMigrationsverket har för avsikt att upphandla ett system för jämförelse av ansiktsbilder och fingeravtryck. Systemet kommer att installeras on premises (on prem). I upphandlingen inkluderas även tjänster så som t.ex. support under svensk kontorstid och uppdateringar/uppgraderingar m.m.
Intern identifierare3.2.1-2025-12365
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000