689764-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Länsgemensamt ansöknings och antagningssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLänsgemensamt ansöknings och antagningssystem
BeskrivningBehovet är att upphandla ett nytt länsgemensamt system som hanterar kurskatalog, ansökan och antagning för yrkesutbildningar och yrkesämnen. Kommunerna i Västernorrland ska samverka om planering, dimensionering och erbjudande av utbildning i ett så kallat primärt samverkansområde. För Komvux ska kontraktet omfatta yrkesämnen och sammanhållna yrkesutbildningar inom Komvux på gymnasial nivå. Det är beslutat (politiskt) att det primära samverkansområdet skall bestå av samtliga 7 kommuner i Västernorrland (Sundsvall, Timrå, Härnösand, Kramfors, Sollefteå, Ånge, Örnsköldsvik) Samtliga kommuner har sina egna elevadministrativa system samt antagnings- och ansökningsmoduler och ekonomiska uppföljningssystem. Dessa är på intet sätt kopplade till varandra. Att upphandla systemet är angeläget, dels för att kommunmedborgarna i det primära samverkansområdet skall tillgängliggöras/informeras om det gemensamma utbudet på ett enkelt sätt och på så vis upprätthåller kommunerna också lagen. Kommunernas planerings- och dimensioneringsarbete kommer även att underlättas. Den tänkta systemlösningen ska vara tillgänglig som en molnbaserad tjänst (SaaS) och driftas i en miljö som uppfyller relevanta krav på tillgänglighet, säkerhet och dataskydd enligt gällande lagstiftning och branschpraxis
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104828:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 48219300 Programvara för administration, 48333000 Programvara för kontakthantering