See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom bygg
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom Bygg enligt upphandlingsdokumentet med bilagor. Uppdragen kan komma att avse arbeten från utredning till projektering och upprättande av slutliga produktionshandlingar, eller delarbeten inom aktuellt konsultområde. Exempel på tjänster är framtagande av upphandlingsdokument för entreprenader, kostnadskalkyler, CAD ritning, byggledning, kontroll och besiktningsverksamhet, projekteringsledning.
Intern identifierare: NVK 2025/00133
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71315200 Byggkonsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandlingsföreskrifter
Intern identifierare: 1732486
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspecifikation
Intern identifierare: 1732492
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Uteslutning och kvalificering av leverantör
Intern identifierare: 1732487
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: MALL-Avtal
Intern identifierare: 1732488
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Kontaktuppgifter
Intern identifierare: 1732489