689838-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskkapitalförvaltning: regionalt riskkapital, Östra Mellansverige
Referensnummer: Ä 2022-3959
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket söker en leverantör för att förvalta kapital med syfte att genomföra och förvalta riskkapitalinvesteringar i små eller medelstora företag, i tidiga utvecklingsfaser. Riskkapitalprojektet ska bidra till finansieringen av minst 27 företag.
Tillväxtverket avser bidra med finansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering. Det regionala regionalfondsprogrammet för Östra Mellansverige har för programperioden 2021–2027 anslagit 6 624 884 EUR till insatsen. Leverantören är ansvarig för att anskaffa åtminstone 9 937 326 EUR i nationell medfinansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering, från privata, offentliga eller ideella källor.
Riskkapitalprojektets miniminivå är således en kapitalisering om 16 562 210 EUR, även om Tillväxtverket gärna ser en större kapitalisering baserad på ytterligare medfinansiering.
Storleken på Regionalfondens insats är inte förhandlingsbar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79910000 Kapitalförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen