690161-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Röntgenapparatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
C-bågar till operation
Referensnummer: RS/221103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser C-bågar till operation. Upphandlingen är indelad i två grupper enligt följande:
Generell operations-båge
C-båge för kärloperationer och avancerad pacemakerinläggning
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Generell C-båge till operation
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur, 33111400 Apparatur för röntgenfluoroskopi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
C-bågar för operation.
Behovet av generell operations-båge uppskattas till 10 enheter med ett tak om 14 enheter
Behovet av C-båge till kärldiagnostik uppskattas till 1 enhet med ett tak om 2 enheter
C-båge för kärloperationer och pacemaker-inläggning
Del nr: 2