690473-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av offentliga toaletter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrtoaletter vid evenemang
Referensnummer: 0282/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50760000 Reparation och underhåll av offentliga toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Got Event AB inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument gällande ramavtal för uthyrning av portabla toaletter.
Omfattning
Got Event har ett behov av en leverantör som hyr ut olika sorters portabla toaletter till de evenemang som genomförs på bolagets arenor. Evenemang genomförs mestadels under kvällar och helger.I hyresuppdraget ingår följande:
- Frakt av toaletter och övrig utrustning till och från angiven plats
- Arbete med att ställa anläggningen på plats samt att montera ner anläggningen efter evenemangets slut
- Inkoppling, felavhjälpning och underhåll innefattande daglig tömning och städning samt slutstädning
- Förbrukningsmaterial ingår i hyrestiden, såsom saneringsvätska och toalettpapper
- Vid större evenemang, dvs. med 40 eller mer toaletter, ska tillsyn och påfyllnad under evenemanget ingå i hyrkostnaden ("Daglig tillsyn").
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44411700 Toalettsitsar, toalettlock, toalettskålar och toalettcisterner, 45215500 Offentliga toaletter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Upphandlande myndighet
Got Event AB org nr: 556015-9823Box 349401 25 Göteborg
Kontaktuppgifter
Ombud under upphandlingen
Fredrik Lindevall+46 (0)31 368 44 31 fredrik.lindevall@gotevent.se
Kontaktperson under avtalstiden
Anders Hedenberg +46 (0)31 - 368 44 45Anders,Hedenberg@gotevent.se
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, Öppet förfarande.
Förfarandet genomförs i ett steg. Samtliga intresserade leverantörer kan lämna in anbud och både prövningen av kraven på leverantören och prövningen av anbudet sedan sker i ett och samma steg.Beställaren har möjlighet att göra avsteg från ordningsföljden och utvärdera anbuden innan kvalificeringsfasen.
Antal leverantörer
För detta ramavtal kommer en leverantör att antas.
Avtalsperiod
Avtalets planerade startdatum är 2023-02-01 och slutdatum är 2027-01-31.
Ramavtalets planerade avtalsperiod är 48 månader. Got Event AB har möjlighet att säga upp ramavtalet med en uppsägningstid av 6 månader.
Ramavtalet löper dock minst i 24 månader. Vid den planerade avtalsperiodens utgång upphör ramavtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Förutom uppsägning i enlighet med stycket ovan, som kan göras utan orsak, regleras uppsägning av ramavtalet i punkten ”Förtida upphörande”.
Ramavtalet gäller från det att det undertecknats av båda parter, dock tidigast från och med planerad avtalsstart.