2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal, bevakningstjänster, Stockholms-, Nynäshamns- och Kapellskärs hamnar
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla ett ramavtal som ska säkerställa Beställarens behov av bevakningstjänster inom Beställarens anläggningar och fastigheter, både allmänna ytor och inom terminalområden. Upphandlingen omfattar samtliga Beställarens hamnanläggningar. Anläggningarna är belägna i Stockholms kommun, Nynäshamns kommun och Norrtälje kommun. Upphandlingen omfattar fasta och rörliga uppdrag Fasta uppdrag omfattar rondering och områdesbevakning i hamnanläggningar och fastigheter, stationär bevakning, behörighetskontroller samt larmmottagning och utryckningstjänst. Rörliga uppdrag som avropas efter behov; tillträdes- och områdesbevakning vid kryssningsanlöp, visitation och genomsökning med hjälp av bland annat metalldetektorer, röntgen och annan teknisk utrustning vid vissa anlöp, främst s.k. turn-arounds, resursförstärkningar vid nivåhöjning av sjöfartsskydd och hamnskydd. .
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119987:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering, 79713000 Vakttjänster