690573-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Krokom: IT-tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn avseende upphandling av support, underhåll samt vidareutveckling av befintligt verksamhetssystem VIVA för Socialförvaltningen i Krokoms kommun
Referensnummer: SN 22/137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Krokoms kommun har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Cambio Welfare Systems AB, orgnr. 556618-8230, avseende support, underhåll samt vidareutveckling av verksamhetssystemet VIVA.
Planerad avtalstid är 2023-01-01 till och med 2032-12-31 med möjlighet till förlängning 2 + 2 + 2 år.