Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Kompletteringshandel
Referensnummer: 23-1010-1514-1040-143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Filipstads kommun välkomnar till anbudsgivning avseende Livsmedel - Kompletteringshandel.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose verksamheternas akuta behov av livsmedel vilket kan vara andra förpackningsstorlekar än till storkök och/eller ett delvis annat sortiment som inte erbjuds från grossist. En del inköp är också av karaktären så kallade pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs med brukare m fl från olika verksamheter. Avtalet är ett komplement till Kommunens befintliga Livsmedelsavtal.
Kommunen har för avsikt att teckna ett ramavtal med flera Leverantörer för att täcka behovet av närhet till de kommunala verksamheterna inom skäligt avstånd. De kommunala verksamheterna finns i både Filipstad och Lesjöfors.
Avtalet avser att gälla Leverantörens hela sortiment av livsmedel som finns i Leverantörens butik och webbhandel för det fall webbhandel kan erbjudas.
I upphandlingen ingår inte köp av tobak, snus, alkohol, spel eller medicin.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15130000 Köttvaror, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15321000 Fruktjuicer, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15811000 Brödprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vi emotser ert anbud med intresse.