690717-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Textilinsamling ÅVC
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Textilinsamling ÅVC
Beskrivning: Upphandlingen syftar till att tillgodose Vafabmiljö kommunalförbunds insamling av textilier på förbundets samtliga återvinningscentraler. I uppdraget ingår tillhandahållande av lämpliga behållare, bortforsling och behandling av det material som samlas in i behållarna
Intern identifierare: 2026/705 VMKF
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 19620000 Textilavfall/spill
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Allmän del
Beskrivning: Insamling och omhändertagande av textilavfall från ÅVC.
Intern identifierare: 1948261-0
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 19620000 Textilavfall/spill
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Egenförsäkran
Intern identifierare: 1948262-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Sanningsförsäkran och kvalificeringskrav (1)
Intern identifierare: 1956549-2