69078-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sölvesborg: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spol- och slamsugningstjänster
Referensnummer: Dnr 2021/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska leda till ett ramavtal avseende spol-, slamsugnings- och rotskärningstjänster inom Sölvesborgs Kommun.
Ramavtalet gäller tre(3) år från avtalstecknandet med möjlighet till förlängning ett(1) + ett(1) år.
Upphandlingen omfattar kategorierna spolning(inkl. rotskärning) och slamsugning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90400000 Avloppshantering, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen