2. Förfarande
Förfarande
Titel: Funktionsmoduler logistikstöd ubåt
Beskrivning: Inom sjörörlig logistik ska det säkerställas att de marina basbataljonerna kan försörja Ubåt, inkluderat både land och sjötransport med egna resurser. Ett behov av två olika funktionsmoduler har identifierats. Funktionsmodul 1 ska hantera LOx medan Funktionsmodul 2 ska hantera kalk och gaser. Innan serieproduktion kan ske finns ett behov av att göra en förserie. Initialt behov är ett komplett system per basbataljon. Känt tillkommande behov kan uppgå till 3 kompletta system. För att omhänderta detta behov samt ytterligare framtida behov kommer ett ramavtal tecknas. Ramavtalet kommer ha en giltighetstid på 3 år med möjlighet till förlängning om 2 år i taget och den totala giltighetstiden kan uppgå till 7 år. Ramavtalet kommer innehålla positioner för reservdelsanskaffning samt underhåll och tekniskt stöd med en löptid på 10 år. Ramavtalet har en takvolym på 150 000 000 SEK inkluderat förlängningsoptioner.
Intern identifierare: 25FMVU2973
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34221000 Fraktcontainrar för särskilda ändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Funktionsmoduler logistikstöd ubåt