See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yrkessvenska 2023
Beskrivning: Tjänstens upplägg: Del A: Yrkessvenska, förberedande utbildning i klassrum som förberedelse inför en arbetsmarknadsutbildning eller annan yrkesinriktad aktivitet. Utbildningen består av tre moduler, en inledande testmodul, en utbildande modul och en avslutande testmodul. Den inledande testmodulen ska också kunna avropas separat som ett fristående språk- och nivåbedömningstest i Yrkessvenska. Del B 1: Yrkessvenska, stödjande tjänst i kombination med arbetsmarknadsutbildning. Del B 2: Yrkessvenska, stödjande tjänst i kombination med praktik/anställning. Tjänsten upphandlas inom 22 leveransområden vari ett antal permanenta leveransorter finns för respektive leveransområde. Arbetsförmedlingen avser att upphandla tre (3) leverantör per leveransområde.
Intern identifierare: Af-2023/0075 2711
Förfarandets viktigaste kännetecken: I detta upphandlingsförfarande kommer Arbetsförmedlingen att annonsera upphandlingsdokument där samtliga krav på leverantören och krav på tjänsten framgår. Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, 19 kap. enligt angivet i förfrågningsunderlaget förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Ytterligare klassificering (cpv): 80580000 Tillhandahållande av språkkurser
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Leveransområde Jämtland
Huvudklassificering (cpv): 80580000 Tillhandahållande av språkkurser
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Leveransområde Västernorrland
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Leveransområde Västerbotten
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Leveransområde Norrbotten
Beskrivning: Tjänstens upplägg: Del A: Yrkessvenska, förberedande utbildning i klassrum som förberedelse inför en arbetsmarknadsutbildning eller annan yrkesinriktad aktivitet. Utbildningen består av tre moduler, en inledande testmodul, en utbildande modul och en avslutande testmodul. Den inledande testmodulen ska också kunna avropas separat som ett fristående språk- och nivåbedömningstest i Yrkessvenska. Tjänsten upphandlas inom 22 leveransområden vari ett antal permanenta leveransorter finns för respektive leveransområde. Arbetsförmedlingen avser att upphandla tre (3) leverantör per leveransområde.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Leveransområde Stockholm
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Leveransområde Gotland
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Leveransområde Skåne
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Leveransområde Blekinge
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Leveransområde Kronoberg
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Leveransområde Uppsala
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Leveransområde Södermanland
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Leveransområde Västmanland
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Leveransområde Gävleborg
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Leveransområde Värmland
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Leveransområde Dalarna
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Leveransområde Örebro
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Leveransområde Östergötland
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Leveransområde Jönköping
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Leveransområde Kalmar
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Leveransområde Halland
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Leveransområde Västra Götaland Öst
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Leveransområde Västra Götaland Väst