691100-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Social omsorg med inkvartering – Natthärbärge samt Tillfälliga boenden
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelNatthärbärge samt Tillfälliga boenden
BeskrivningUpphandlingen avser Ramavtal för natthärbärge samt tillfälliga boenden. Syftet med denna upphandling är att utifrån Beställarens behov upphandla natthärbärge samt tillfälliga boenden till en rimlig kostnad i förhållande till god kvalitet. Verksamheterna ska geografiskt befinna sig inom Stockholms län. Natthärbärge - Hemlösheten kan vara orsakad av olika anledningar exempelvis kan missbruk och/eller psykisk problematik som grund. Brukaren ska kunna ta sig till och från natthärbärget med kommunala färdmedel och SL biljett från Huddinge kommun. Tillfälliga boenden – Tillfälligt boende beviljas för kortare perioder på vandrarhem eller liknande enklare boenden. Insatsen riktar sig till barnfamiljer, ensamstående och par som av diverse skäl har ett akut behov av boende. Insatserna syftar till att lösa boendesituationen i ett akut läge och är inte en långsiktig lösning. Upphandlingen avser inte behandling utan konkret hjälp i form av boende, klädvård och hygien.
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs enligt 19 kap. lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelNatthärbärge för kvinnor och män
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87935:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 55110000 Hotellinkvartering, 55210000 Vandrarhemstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelNatthärbärge för enbart kvinnor
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87935:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelNatthärbärge för enbart män
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87935:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelTillfälligt boende, enskilda rum för 1-2 personer
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87935:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelTillfälligt boende, enskilda rum för familjer
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87935:Lot:5
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelTillfälligt boende, sovsal
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87935:Lot:6