2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utökning av optisk sorteringsanläggning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar utökning av optisk sorteringsanläggning av förpackningar och returpapper m.m. Anläggningen ska vara kompatibel med den nuvarande optiska sorteringsanläggningen för mat- och restavfall, och sorteringsanläggningen för ytterligare åtta (8) fraktioner ska rymmas inom den befintliga byggnaden. Utökning av optisk sorteringsanläggning ska vara klar och övertagandet av anläggningen ska äga rum 2025-03-31.
Intern identifierare: HEM 2023/00235
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 45222100 Byggnation av avfallsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Det ska vara möjligt för upphandlande enhet att göra tilläggsbeställningar om behov uppstår inom ramen för detta avtal samt enlighet med ändrings- eller optionsklausul i LUF. Se upphandlingsdokument punkt 4.10 optioner Option 1 - Transportband Option 2 - Maskinell öppning av avfallspåsar