See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter inom trafikutredning, vägplaner och trafikanalys
Beskrivning: Kommunerna upphandlar konsulter inom trafikutredning. Uppdragen kan vara av olika storlek, komplexitet, omfattning och tidshorisont; allt från utredningar där konsulten agerar uppdragsledare/projektledare för större utredningar till fördjupade studier av exempelvis trafik- och gatuutformning. Inom utredningsbegreppet ingår t ex utformande av vägplaner och trafikanalyser. Viss projektering inom ramen för utredningsbehovet ska också ingå.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99343:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311220 Vägingenjörstjänster