691413-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Möbler för sjukvårdsändamål – Vårdsängar till särskilda boenden för äldre
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelVårdsängar till särskilda boenden för äldre
BeskrivningUpphandlingen omfattar elektriskt höj- och sänkbara vårdsängar inklusive gavlar, grindar, manöverdosa samt övriga tillbehör till Nyköpings kommuns 8 äldre- och demensboenden omfattande ca 465 platser. Under avtalstiden planerar Beställaren att bygga ytterligare boende om ca 100 platser, vilket då kommer att ingå i uppdraget.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelVårdsängar till äldre- och demensomsorgen
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91068:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33192100 Sjukbäddar, 33192130 Inställbara sängar med motor