691590-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Budtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distribution av lärresurser
Referensnummer: 22/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64120000 Budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgsregionens kommunalförbund upphandlar ett ramavtal för distribution av lärresurser.
GR:s uppdrag syftar till att förse skolor i regionen med läromedel och lärresurser, löpande under året sk. normalperioder, men även med stora beställningar inför läsårsstart, sk. Huvudbeställningar.
Uppdraget omfattar leveranser av läromedel och lärresurser från GR:s lager i Örebro, till skolor och samlastningscentraler i GR:s 13 medlemskommuner.