691628-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Röjning av ris och buskar – Slaghackning av enskilda vägar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSlaghackning av enskilda vägar
BeskrivningAvtalet omfattar slaghackning (busk- och slyröjning) av vägområden på berörda vägar. De berörda vägarna är i huvudsak enskilda vägar men det förekommer även en del kommunala vägar. Avtalet är ett ramavtal och leverantören kommer att få veta exakt vilka vägar som berörs senast 15 juni varje år. Omfattningen uppskattas till busk- och slyröjning av vägområden motsvarande cirka 900 km enskild väg och cirka 40 timmar kommunal väg per år. Samhällsbyggnad i Skellefteå kommun sköter drift och underhåll av cirka 900 km enskild väg i kommunen. Som en del av detta uppdrag kommer Skellefteå kommun att upphandla busk- och slyrörjning av enkilda vägars vägområden. Avtalet omfattar även busk- och slyrröjning av vägområden på en del kommunala vägar. Leverantören ska utföra busk- och slyröjning på angivna vägars vägområden. Busk- och slyröjningen kommer att utföras med 2 års intervaller. Detta innebär att under 2026 så ska leverantören utföra busk- och slyröjning på angivna vägar norr om Skellefteälven och under 2027 så ska leverantören utföra busk- och slyröjning på angivna vägar söder om Skellefteälven. Under 2028 är det sedan vägarna på norra sidan av Skellefteälven som ska röjas igen och så vidare. Se bifogade kartor ”Röjningskarta norr” och ”Röjningskarta söder” för att se vilka vägars vägområden som kunden i nuläget beräknar ska röjas under 2026 och 2027. Dessa vägar är markerade i grönt. Kunden förbinder sig inte att avropa en viss volym under avtalstiden utan leverantören ska utföra busk- och slyröjning på de vägar som kunden har faktiskt behov av.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45111220 Röjning av ris och buskar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105232:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete