See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Höghastighetskameror monokroma
Beskrivning: Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI inbjuder härmed till att lämna anbud i upphandlingen av två (2) identiska Höghastighetskameror monokroma. Kamerorna ska kunna användas för att kunna göra DIC-mätningar (Digital Image Correlation and Tracking) tredimensionellt och för undervattensfilmning. DIC i tre dimensioner kräver två kameror som är synkroniserade.
Intern identifierare: FOI-2026-631
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38651000 Kameror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav på varan/tjänsten
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leverans av två (2) identiska Monokroma höghastighetskameror (High-Speed Monochrome Camera), härefter benämnd som "Kamerorna". Kamerorna ska kunna användas för rörelsemätningar genom tillämpning av DIC-mätmetodik (digital bildkorrelering) och genom att producera ej komprimerade och kompatibla bilder enligt branschstandard.
Intern identifierare: 1945063-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kvalificering
Beskrivning: Enligt upphandlingsdokumentet
Intern identifierare: 1945064-1