Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektriska installationer
Referensnummer: UH-2018-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar så kallade elektriska installationer inomhus och utomhus i anslutning till och direkt på fasader. Avtalet omfattar således en stor bredd av elektriska installationer som kommunen vid behov behöver hjälp med att utföra. Avtalet innefattar även elektriska arbeten som behöver utföras på uppdrag av kommunens IT funktion d.v.s. tele/datatekniska elarbeten.
Omfattningen av upphandlingen redovisas i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314300 Kabelutrustning, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen