2. Förfarande
Förfarande
Titel: Rädda mat
Beskrivning: Upphandlingen avser att tillgodose kommunens inköp av partier med livsmedel, på hel- eller halvpall, som inte kan säljas av ordinarie grossist på grund av tex kort hållbarhet, överproduktion, felproduktion, skönhetsfel på förpackning eller skönhetsfel på produkt. Denna upphandling är en komplettering till avtalet i livsmedelsgrossisten för att verksamheten ska kunna medverka till minskat matsvinn i hela produktionskedjan. Utbudet av partier är beroende av vad producenter och importörer har behov av att sälja för att förhindra matsvinn.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Livsmedel med kort datum
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96359:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15800000 Diverse livsmedel, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d