2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport av flis till Kraftvärmeverket Söderhamn Nära AB
Beskrivning: Söderhamn Nära AB har från årsskiftet 2025/2026 behov av en (1) leverantör som ombesörjer transporten av flis från lagerhållningsplatsen på Långtå till Kraftvärmeverkets bränsledepå. Söderhamn Nära AB bjuder därför in till anbudsgivning gällande tjänsten transport av flis. Syftet med upphandlingen är att säkerställa att Kraftvärmeverket löpande och kontinuerligt förses med bränsle för att upprätthålla leveransen av fjärrvärme och elkraft. Körning sker i regel dagtid enligt fastställd körplan men akuta körningar kan bli aktuella.
Intern identifierare: 15896
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)