Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rååbanan etapp 2, kontaktlednings- och hjälpkraftbyte, prod
Referensnummer: KOM-409678
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
II.1.4.
Kort beskrivning
Byte av kontaktledningar från infartssignal Helsingborg till Teckomatorp driftplats och byte av hjälpkraft från 2-fas till 3-fas mellan Ramlösa fördelningsstation – Teckomatorp fördelningsstation. Ny sidoplattform vid spår 2 i Gantofta och ny planskild plattformsförbindelse över plattformarna i Gantofta, samt slopning av obevakad plankorsning vid Rågård (Tågarp).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen