691963-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnation av sporthall – Renovering/Ombyggnation av gamla simhallen för ny verksamhet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRenovering/Ombyggnation av gamla simhallen för ny verksamhet
BeskrivningUpphandlingen avser entreprenaden att renovera och bygga om befintlig simhall för att passa en ny verksamhetsinriktning istället för att vara simhall. Entreprenadformen är utförande entreprenad. Planerad färdigställandetid är 2027-02-28.
Intern identifierareTEN 2021/651
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212225 Byggnation av sporthall
Ytterligare klassificering (cpv): 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelRenovering/ombyggnation gamla simhallen