691969-2024 - Resultat
Sverige – Resebyråtjänster och liknande tjänster – Resebyråtjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Resebyråtjänster
Beskrivning: Denna upphandling omfattar resebyråtjänster för resor i Sverige och utomlands. I tjänsten ingår exempelvis att hantera bokningar av och i förekommande fall sittplatsreservationer på resor med flyg, tåg, buss, anslutningstransporter (t.ex. taxi, buss och tåg), hyrbilar, hotell/logi, konferenstjänster samt gruppresor. Upphandlingen omfattar både personlig service (offline) och självbokningssystem (online), som tillhandahålls av anbudsgivarna. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen för bokningsarvoden på Ramavtalet till totalt 240 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt. Resebyråtjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 400 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. För mer information se upphandlingsdokumentet
Intern identifierare: 23.3- 9790-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tilldelningskriterier för Resebyråtjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generella krav och informationsfrågor