69208-2021 - KonkurrensutsättningSverige-KUNGSBACKA: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Huvudbesiktningsman
Referensnummer: 21/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ett fyra årigt ramavtal om tekniska konsulttjänster inom området Huvudbesiktningsman för successiva leveranser under avtalsperioden.
Leverantören ska tillhandahålla en huvudbesiktningsman vars huvuduppdrag är att besiktiga byggentreprenader samt vid behov skapa en biträdande organisation för besiktning inom nedan områden om kompetens/resurser inte finns inom det egna företaget.
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Uppdraget avser entreprenadbesiktningar enligt AB 04 och ABT 06. Uppdragen avser besiktning av genomförande av ny-, om- och tillbyggnadsuppdrag och huvudbesiktningsmannen med eventuellt dennes biträdande organisation ska utföra följande typer av besiktningar:
Förbesiktning
Slutbesiktning
Garantibesiktning
Särskild besiktning
Efterbesiktning
Överbesiktning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbete som är svåråtkomligt för besiktning efter färdigställandet, som tas i bruk före färdigställandet eller då övrigt särskilt skäl föreligger.
Kontroll av att arbete är utfört enligt överenskommelse (kontraktshandlingar).
Verkställs före utgången av den kortaste garantitiden, om inte parterna avtalat annat. Syftet med garantibesiktningen är att pröva förekomsten av fel som framträtt under garantitiden, det vill säga fel som vid slutbesiktningen inte märkts.
Vid reklamation av del som inte upptäcktes vid slutbesiktningen eller för att klargöra av huruvida det som reklamerats verkligen är ett fel eller ej.
Kontroll om tidigare noterade fel är avhjälpta och om det eventuellt har uppstått följdfel.
Prövning av de frågor som föranlett detta, exempelvis fråga om entreprenadens godkännande, förekomsten av fel eller ansvar för fel. Överbesiktning ersätter den besiktning eller del av besiktning som har föranlett påkallande av överbesiktning.
Uppdragen kommer att utföras inom följande områden:
Skolor, exempelvis förskola, grundskola och gymnasieskola
Vårdbyggnader, exempelvis gruppboende, boende med särskild service och äldreboende
Övriga fastigheter, exempelvis byggnader, lokaler och anläggningar
Infrastruktur
Yttre VA på allmän platsmark samt pumpstationer
Rivning