2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vilo-EKG
Beskrivning: Ett ramavtal för avrop av vilo-EKG med avtalstid 2025-01-01 - 2028-12-31. Takvolym 2 880 000 SEK. 2019 upphandlade Region Dalarna en uppgradering av EKG-databasen ”SEMA3” i regionen. Systemet valdes för att stödja all nuvarande EKG-utrustning i Region Dalarna och därmed säkerställa en validerad integration med målet att leverera en maximal patientsäkerhet. Den integration som krävs för krypterad och handskakad kommunikation, databashantering, lagring av patientdata enligt GDPR, PDQ mot Befolknings- och Listningsregister DalFolke, undersöknings-parameterstöd, push-uppdateringar m.m. är nu validerad och driftsatt med mycket goda resultat för vårdverksamheten. Att blanda system och modalitetsfabrikat medför en betydligt större komplexitet, ytterligare integration och validering av nya IT-komponenter. Mycket större risk för otydliga gränser när det gäller ansvarsutkrävning vid fel i de olika systemkomponenterna. Detta kommer att äventyra möjligheten att upprätthålla patientsäkerheten som krävs för ett system som ska betjäna hela Region Dalarnas EKG-lagring och EKG-diagnostisering. Vårdverksamheten i Regionen består totalt av 4st Sjukhus, 27st VC och ett antal Mobila Team. Sammanfattningsvis skulle en blandning av system och modalitetsfabrikat medföra oproportionerliga tekniska svårigheter avseende drift och underhåll och ett byte av system och modalitetsfabrikat skulle medföra orimligt höga investeringskostnader. Regionen har med hänsyn till ovanstående motivering beslutat att genomföra en förhandlad upphandling utan föregående annonsering enligt LOU 6 kap. 14 §, punkt 2. Avtalsspärr för upphandlingen gäller därmed i enlighet med LOU och avtal kan tecknas tidigast 2024-11-25
Intern identifierare: HSN 2024/5911
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33123200 EKG-apparater
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000