Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av RTK-GNSS, totalstationer, GNSS-mottagare och 3D-laserscanner
Referensnummer: 233-1005-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 51210000 Installation av mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyra av nätverks RTK-GNSS, totalstationer, handhållen submeter GNSS-mottagare och 3D-laserscanner för inmätning av arkeologiska objekt som påträffats under arkeologiska undersökningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38300000 Mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen