69217-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Laboratorietjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster 2020
Referensnummer: 2020/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar laboratorietjänster av bland annat dricksvatten, markprover, avloppsvatten och livsmedel. I tjänstens utförande ska såsom provtagningsmaterial, hämtningar av prover, analyser och rapportering av provsvar samt rådgivning ingå.
Volymer är endast uppskattade och baseras på statistik. Leverantör ska leverera verkligt behov, vilket kan avvika från angivna behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar laboratorietjänster av bland annat dricksvatten, avloppsvatten och livsmedel. I tjänstens utförande ska såsom provtagningsmaterial, hämtningar, analyser och rapportering av provsvar samt rådgivning ingå.
Omfattning
Upphandlingen omfattar de upphandlande enheternas behov av laboratorietjänster utav bland annat markprover, dricksvatten, avloppsvatten och livsmedel enligt bifogad anbudsspecifikation för successiva avrop under avtalstiden. Tjänster som beställaren är i behov av gäller exempelvis upphämtning av prover från beställaren och leverans till laboratoriet och analyser samt både planerade och akuta provtagningar.
Leverantören ska kunna erbjuda beställaren utbildning på plats hos respektive beställare.
Antalet och typ av analyser framgår av Prisbilaga. Omfattningen är uppskattad och baseras på antalet beställda historiska analysresultat sammanvägt med beställarens behov.
Under avtalsperioden kan beställande enheter komma att utföra viss analys i egen regi.
Tjänsten ska utföras enligt vid varje tidpunkt gällande lagar, förordningar och föreskrifter. Det åligger leverantören att efter hämtning hantera prover på ett adekvat sätt och minimera risken för att analyser inte utförs inom tidsramen för respektive prov.