2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI - Verksamhetssystem socialtjänst, hälso- och sjukvård, äldreomsorg
Beskrivning: Denna RFI (Förfrågan om information) avser ett standardiserat verksamhetssystem i Kalmar kommun i Kalmar län. Eventuellt kommer även en eller flera andra kommuner i länet att omfattas av den kommande upphandlingen. Utgångspunkten är att verksamhetssystemet ska stödja en rättssäker, effektiv och kvalitativ verksamhet. Verksamhetssystemet ska vara i bruk och användas av minst en kommun.
Intern identifierare: 2025-66
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer