2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trygghetsskapande teknik för ordinärt boende
Beskrivning: Leverantören ska kunna tillhandahålla tjänsten till samtliga brukare inom Pajala kommun, oavsett geografisk placering. Hänsyn ska tas till kommunens glesbygdskaraktär.
Intern identifierare: HSN-003
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs med ett Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 32234000 Interntelevision, 35121700 Larmsystem, 35125300 Övervakningskameror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 1791211-0
Ytterligare klassificering (cpv): 35121700 Larmsystem, 35125300 Övervakningskameror
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Pajala kommuns har som mål att med hjälp av upphandlad leverantör effektivisera verksamheten och med hjälp av teknisk innovation förbättra möjligheten för brukare inom ordinärt boende att leva ett aktivt och normalt liv. Inom detta område kommer troligtvis under ramavtalstiden en teknik/funktionsutveckling att ske hos antagen leverantör. Ramavtalet omfattar att leverera trygghetsskapande teknik för ordinärt boende inom Pajala kommun. Tjänsten för trygghetslarm omfattar hela larmkedjan.
Intern identifierare: 1793535-1